homecontactsearchsite map Hebrew University in Jerusalem - האוניברסיטה העברית בירושלים Faculty of Law logo
הפקולטה למשפטים bogrim

8בספטמבר 2015
כד׳ באלול תשע"ה
 
לכבוד
בוגרי ובוגרות הפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים
 
בוגרים ובוגרות יקרים ויקרות,
אני מקווה כי שלומכם טוב, וכי השנה האחרונה היתה מוצלחת עבורכם. אני מבקש למסור לכם באמצעות מכתב זה כמה עדכונים על הנעשה בפקולטה שלנו, ולאחל לכם כי השנה הבאה עלינו לטובה אכן תהיה שנה טובה ומספקת.

השנה האחרונה לא היתה פשוטה לתושבי ירושלים ולקהילת האוניברסיטה העברית. המצב הבטחוני בעיר מתוח יותר מבעבר, ואחד מתלמידי הפקולטה אף נפצע קל במהלך מצעד הגאווה שהתקיים לפני חודשיים בעיר. האתגר הניצב לפנינו בפקולטה למשפטים הוא להמשיך ולקיים בסיטואציה המורכבת של העיר ירושלים ושל מדינת ישראל פעילות אקדמית ברמה הגבוהה ביותר, ויותר מזה, להמשיך לצמוח ולפרוח. דווקא לאור תנאי רקע אלו, אני מאמין כי אנו יכולים להביט על השנה האחרונה בסיפוק ובגאווה: גם השנה אנו ממשיכים לשמור על תנאי הקבלה הנוקשים ביותר בישראל, ולהקפיד על רמתם הגבוהה של הלימודים בפקולטה ושל התלמידים והבוגרים שלנו (לשם כך, היינו מוכנים אפילו ״לספוג״ ירידה קלה במספר התלמידים בפקולטה בשנה הבאה). דווקא בסביבה לא פשוטה, בה תחום עריכת הדין נחזה להיות ״מוצף״ ובה על כל משרה פנויה מתחרים מועמדים רבים, אנו נחושים לשמור על המוניטין שלנו כפקולטה למשפטים הטובה בישראל, ואנו מאמינים כי מדיניות זו תסייע לחוקרים הטובים ביותר לבחור להצטרף לשורותינו, ותאפשר לתלמידים שלנו להשתלב במשרות הנחשקות ביותר בשוק העבודה. אכן, אנו ממשיכים להתגאות בנתוני ההשמה יוצאי דופן באיכותם – כך למשל, חצי מהמתמחים בבית המשפט העליון בשנה הבאה יהיו בוגרי הפקולטה, ורוב מכריע של התלמידים שלנו קיבל השנה מספר גדול של הצעות להתמחות במשרדים הטובים בישראל ובפרקליטויות השונות. עם זאת, צריך לומר, כי לתחרות בשוק העבודה השפעה על עומס הלימודים המוטל על כתפי הסטודנטים שלנו: רבים מהם חשים צורך לשלב את לימודי המשפטים עם לימודי תואר נוסף (70% מתלמידי הפקולטה לומדים כיום בתוכנית דו-חוגית), והלימודים בפקולטה הנם תובעניים יותר מבעבר ומדגישים לא רק תיאוריה, אלא גם היבטים התנסותיים – קליניקות משפטיות של סיוע משפטי, משפטים מבוימים בעברית ובאננגלית, סדנאות מעשיות שמעבירים עורכי דין מהפרקטיקה וקורסים במשא ומתן ובגישור. לגידול בעומס הלימודים השלכה, בין היתר, על היכולת של הסטודנטים לעבוד בהיקפים משמעותיים במהלך לימודיהם, והדבר מחייב אותנו לעבות את מערך המלגות וההלוואות העומד לרשות הסטודנטים, ולגייס תרומות חדשות לשם כך.

היבט חשוב בהכשרה של התלמידים שלנו – שגם לו היבטים כלכליים - הוא ההיבט הבינלאומי. אנו סבורים כי עלינו להכשיר בוגרים שיוכלו לתפקד במציאות של גלובליזציה, שבה נתחים גדלים והולכים של הפעילות המסחרית מתקיימים מול משרדים ולקוחות זרים, ובה - גם בתחומי המשפט ציבורי - יש השפעה גדלה והולכת של נורמות בינלאומיות. לשם כך, אנו מחייבים כל תלמיד בפקולטה ללמוד שני קורסים באנגלית במהלך לימודיו (מתוך היצע עשיר של כ-50 קורסים באנגלית בכל שנה). אנו גם מעודדים תלמידים לנסוע לסמסטר לחו״ל במסגרת אחת מעשרים ושלוש תוכניות החילופין שלנו עם פקולטות למשפטים מובילות בעולם (קולומביה, סטנפורד, סורבון, סינגפור, הונג קונג, ורבות וטובות אחרות), ובשנה הקרובה, רבע מתלמידי שנה ג׳ שלנו יבלו סמסטר בחו״ל, ולמעלה משישים סטודנטים זרים ישהו בפקולטה. אנו ממשיכים להפעיל, זו השנה השמינית, שלוחה אקדמית בלונדון – המרכז ללימודים משפטיים רב-לאומיים  (CTLS) – בה אנו מקיימים פעילות הוראה ומחקר, בשיתוף עם שמונה פקולטות בינלאומיות מובליות נוספות (ג׳ורג׳טאון, טורונטו, מלבורן ועוד). אנו סבורים כי החשיפה לעולם, למיטב המוחות המשפטיים בתחומי המשפט השונים ולסביבה מקצועית דוברת אנגלית, מועילה מאד לסטודנטים שלנו מבחינה מקצועית, ומשפרת עוד יותר את חוויית הלימודים בפקולטה. על כן, למרות העלויות המשמעותיות של הבאת מרצים זרים לישראל, ומתן מלגות לתלמידים המשתתפים בתוכניות החילופין, אנו ממשיכים להתקדם בכיוון ״בינאום״ הלימודים בפקולטה, וזאת מבלי לזנוח את מחוייבותנו לקידום הוראת המשפט הישראלי והמחקר בו.

גם השנה המשכנו לקלוט חברי סגל חדשים לפקולטה, ולראשונה בתולדותנו אנו מונים חמישים חברי סגל (בתחומי המשפטים והקרימינולוגיה). חברי הסגל החדשים שלנו הנם ד״ר שרון שקרג׳י (אשר למדה את כל לימודיה בפקולטה ושבה אלינו מתקופת התמחות בחו״ל בתחום דיני משפחה והמשפט הבינלאומי הפרטי), וד״ר איתי פלדור (בוגר נוסף של הפקולוטה, בעל דוקטורט מאוניברסיטת טורנטו, המתמחה בדיני הגבלים עסקיים והמגיע אלינו ממשרד עוה״ד תדמור ושות׳, יובל לוי ושות׳). השנה גם נפרדנו מפרופ׳ שמעון שטרית, שיצא לגמלאות (אך ממשיך ללמד בהתנדבות בפקולטה), ובשנה הבאה ניפרד מפרופ׳ ברכיה ליפשיץ הפורש אף הוא לפנסיה. הקשר עם גמלאי הפקולטה – המורים שלכם ושלי – חשוב מאד לנו, אשר על כן, חנכנו השנה חדר גמלאים, בו יש עמדות עבודה לגמלאים המבקשים להמשיך ולעבוד על המחקר שלהם בפקולטה, וכן, הקמנו ״קיר גמלאים״, ועליו תמונות של המורים בפקולטה, לדורותיהם. פרויקט זה הוא חלק ממערך רחב יותר של טיפוח מורשת הפקולטה, שבמרכזו תוצב בקרוב תערוכת קבע על תולדות הפקולטה שלנו.

תחום אחר, הקשור לעבר המפואר של הפקולטה אך גם לעתיד המבטיח שלה, הוא הקשר בין הפקולטה לבוגריה. גם השנה קיימנו מפגשי מחזור מוצלחים - הפעם למחזורי הבוגרים יג׳ (1965), כג׳ (1975), לג׳ (1985) ומג׳ (1995) - ובקרוב נקיים מפגש לבוגרי מחזור נג׳ (2005). בשנה הקרובה נקיים מפגשים נוספים לבוגרי המחזורים הבאים בתור, שסיימו לימודיהם בשנים 1966, 1976, 1986, 1996 ו-2006. בקרוב נתחיל גם להפיץ עלון בוגרים, שעל הכנתו מופקד עוזר הדיקן לענייני בוגרים, עו״ד יניב מרקוביץ (בוגר נוסף של הפקולטה – ניתן ליצור עמו קשר בכתובת הדוא"ל - yanivmark@gmail.com ), בנוסף, אנו מקיימים גם פעילויות אחרות של מדור הבוגרים שלנו, אותו מנהלת גב׳ מעין צוק פרי - maayant@savion.huji.ac.il   ושל מועדון הבוגרים שלנו (המופעל על-ידי בוגרי הפקולטה, ומנוהל על-ידי גב׳ נופר גפני  .(nuphar6@gmail.com  מאד נשמח לשמוע מבוגרים המעוניינים להשתלב בפעילויות המגוונות של מדור הבוגרים שלנו.

  
 
לקראת סיום, אבקש לחלוק כמה הישגים בולטים דופן של הפקולטה מהשנה האחרונה:
  •                  הפקולטה פתחה השנה אתר המרכז את המחקרים הנכתבים בפקולטה במסגרת רשת המחקר הבינלאומית של מדעי החברה(SSRN)  והיא כבר מדורגת במקום ה-56 בעולם (ה-17 בעולם מחוץ לארה״ב) והראשון בישראל במספר הורדות ניירות המחקר, נתון המשקף את העניין הרב במחקר בפקולטה (לצורך ההשוואה, ארבע הפקולטות הישראליות האחרות הנמצאות בדירוג – ממוקמות במאיה העולמית השניה).  הנתון הזה מבטא את העשיה המחקרית המרשימה בפקולטה, ובמיוחד את העבודה האינטר-דיסיפלינרית המתבצעת בקבוצות מחקר, כגון זו הפועלת תחת מרכז המצויינות הארצי למחקר משפט אמפירי הפועל בפקולטה
  •                        חבר סגל הפקולטה, פרופ׳ דיויד וייסבורד מהחוג לקרימינולוגיה, זכה השנה בפרס ישראל, ומתווסף לשורה ארוכה של חתנים וכלות הפרס הנמנים על סגל הפקולטה. גם פרופ׳ יצחק זמיר, בוגר הפקולטה, חבר סגל בה ודיקן לשעבר של הפקולטה, זכה השנה בפרס א.מ.ת. לחקר המשפט.
  •                       ועדת הניטור הבינלאומית שמינתה המועצה להשכלה גבוהה חיברה בחודש יוני האחרון דו״ח על ההוראה והמחקר בפקולטה, כולו שופע סופרלטיבים ומחמאות. כך למשל כתבה הועדה (שבראשה עמד פרופ׳ אד רוק מאוניברסיטת פנסילבניה):
    The Hebrew University Law Faculty is world-class. The faculty is full of first rate scholars who provide first rate students with a first rate legal education… Hebrew University has an extremely impressive law faculty, with expertise across a broad spectrum of methodologies and subject matters. It is one of the great law faculties of Israel and, indeed, of the world.

 

אני מבקש לנצל את ההזדמנות הזו כדי להודות לעשרות הרבות של הבוגרים והבוגרות שנרתמים לסייע לנו, ולתרום לנו ממרצם, מזמנם, מכישרונם ומכספם. היכולת שלנו לשמור על מעמדנו המוביל בארץ ובעולם, להעניק לתלמידים שלנו חינוך משפטי מעולה, ולהיות מוקד של מחקר חי ותוסס, תלוי במידה רב בתמיכת הבוגרים שלנו, ואנו מקווים להמשיך ולהסתייע בכם גם בשנה הקרובה.

אני מאחל לכם וליקיריכם שנה טובה ומתוקה. מי ייתן ותהיה זו שנה של שקט, שלום,  ושלווה, של הצלחה מקצועית וסיפוק אישי. אני מאחל לכולנו שנמשיך להתבונן בסיפוק ובגאווה בהישגים שלנו ושלכם.

בכבוד רב
,
פרופ' יובל שני
דיקן הפקולטה ובוגר מחזור מ"ג (95')
 
 
© כל הזכויות שמורות לאוניברסיטה העברית בירושלים  
ICS בניית אתרים